Hermitage Müzesi

Hermitage Müzesi

St Petersburg Bulunan Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır.

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kışlık saray olarak kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır.  Çariçenin sanat eserlerini  toplamasıyla başlayan salgın giderek artmış günümüzde 3 milyondan fazla esere sahip bir müzeler  kompleksi haline gelmiştir.

Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir.

St Petersburg’a gidip de bu müzeye uğramamak affedilmez bir hatadır.

Altı ana binadan oluşmaktadır. Kışlık Saray, Küçük Hermitage, Eski Hermitage, Yeni Hermitage, Hermitage Tiyatrosu, Rezerv Evi.

Dünyanın en büyük 5 müzesinden biridir. Dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip müzesidir.

Müzede Da Vinci den, Rembrant’a ve Picasso’ya kadar çok geniş yelpazede muhteşem eserleri görebilirsiniz.

Zamanınız fazla yoksa mutlaka şu bölümleri görmelisiniz ; Leonardo Da Vinci’nin eserleri (214 numaralı oda), Rembrandt Salonu(254 nolu oda), Picasso Salonu (338 numaralı salon).

Müze Pazartesi günleri kapalı. Salı dan cumartesiye 10.30 – 18.00 saatleri arasında açık. Pazar günleri ise 10.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Fotoğraf makinenizi veya kameranızı kullanmak isterseniz müze ücreti haricinde biraz daha ödemeniz gerekiyor. Ayrıca müze içerisinde audio guide almak isterseniz, Audio guide da Türkçe dil desteği bulunmamakta.